Czy wiesz, że granie w gry wideo może również pomóc Twojemu dziecku stać się udanym czytelnikiem? W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że granie w gry wideo akcji może nawet prowadzić do poprawy zdolności czytania. Gry przez długi czas były postrzegane jako zagrożenie dla umiejętności czytania u dzieci, ale jest wręcz przeciwnie: dzieci, które grają w gry komputerowe, częściej czytają książki. Wszyscy wiemy, jak obsesyjne mogą być dzieci na punkcie gier; widzimy to na każdym rogu ulicy i w każdym parku. Do niedawna młodzież na całym świecie była przyklejona do telefonów podczas rozgrywki w popularną grę mobilną PokemonGo. Od czasu, gdy nasze dzieci są na tyle dorosłe, by mówić, jesteśmy bombardowani ostrzeżeniami o tym, że zbyt wiele czasu spędzanego przy ekranach zahamuje ich rozwój społeczny i uniemożliwi im wyrośnięcie na dobrze przystosowanych dorosłych. W tym artykule poznamy korzyści płynące z gier komputerowych dla dzieci. Zrozumiecie, dlaczego nie powinniście się martwić, jeśli Twoje dziecko spędza większość swojego wolnego czasu na grach zamiast na czytaniu książek.
Płynność czytania i interpretacja tekstu
Jednym z najczęstszych powodów, dla których rodzice i nauczyciele martwią się, że dzieci spędzają zbyt dużo czasu grając w gry komputerowe, jest obawa, że obniży to ich umiejętności czytania ze zrozumieniem. Jednak badania wykazały, że granie w gry komputerowe faktycznie poprawia płynność czytania i zrozumienie. Najlepszym sposobem na wyjaśnienie tego jest porównanie mózgów zapalonych graczy wideo z mózgami zapalonych czytelników. Mózgi wykazują zwiększoną aktywność w tym, co jest znane jako sieć czytania (czyli część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie informacji podczas czytania), gdy osoba czyta książkę. Można się tego spodziewać, ponieważ korzystamy z tej sieci, gdy czytamy. Naukowcy odkryli, że zapaleni czytelnicy mają znacznie silniejszą sieć czytania niż ci, którzy rzadko czytają. Odkryli również, że zapaleni gracze mają silniejszą sieć czytelniczą niż zapaleni czytelnicy. Ma to sens, gdy spojrzymy na sposób, w jaki obie czynności angażują różne części mózgu. Czytanie książek angażuje bardzo specyficzny zestaw neuronów w mózgu, ale granie w gry wideo angażuje znacznie szerszą sieć neuronów ze względu na to, że jest to jeszcze bardziej skomplikowana czynność.
Niektóre gry mogą nawet pomóc w rozwoju umiejętności matematycznych
Dzieci nie tylko uczą się jak lepiej przetwarzać słowa podczas grania w gry, ale także rozwijają umiejętności matematyczne. Badania wykazały, że dzieci, które grają w gry wideo akcji, wykazują znaczną poprawę umiejętności przestrzennych i matematycznych w porównaniu z tymi, które grają w gry wideo bez akcji. Jeszcze ciekawsze jest to, że umiejętności nabyte w grach wideo akcji mogą przełożyć się na działania niezwiązane z grami. Co ciekawe, poprawę umiejętności matematycznych zaobserwowano również u dzieci, które grają w klasyczne gry wideo z lat 80. i 90. To pokazuje nam, że gry wideo nie sprzyjają osłabianiu intelektu. Co mogą zrobić rodzice i wychowawcy, aby zachęcić dzieci do poszerzania swoich zainteresowań? Jednym z najlepszych sposobów jest pokazanie dzieciom, jak umiejętności, których uczą się w grze, mogą być zastosowane w innych dziedzinach życia.
Rozwój umiejętności lingwistycznych
Granie w gry wideo może również pomóc w rozwoju umiejętności językowych dzieci. Badania wykazały, że dzieci, które grają w gry zawierające dialogi, wykazują zwiększone umiejętności językowe, w porównaniu do tych, które nie uczestniczą w powtarzalnych dialogach. Co więcej, korzyści językowe wynikające z grania w gry są również widoczne u dzieci, które grają w gry nieinteraktywne. Sugeruje to, że sam fakt obcowania z grami wideo jest wystarczający, aby poprawić umiejętności językowe dzieci. Możemy stworzyć możliwości rozwoju języka, prosząc dzieci o wyjaśnienie czegoś na temat gry, w którą grają lub prosząc je o opisanie czegoś, co wydarzyło się podczas rozgrywki. Z całą pewnością w ten sposób o wiele łatwiej wzbudzimy umiejętności lingwistyczne młodego człowieka.
Uczenie się rozwiązywania problemów
Granie w gry wideo może również pomóc dzieciom w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów. Badania wykazały, że granie w gry łączy się z wyższym poziomem krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że umiejętności rozwiązywania problemów są lepsze u dzieci, które grają w gry wideo przepełnione dynamiczną akcją. Co mogą zrobić rodzice i wychowawcy, aby zachęcić dzieci do edukacji? Możemy pomóc dzieciom w zastosowaniu ich umiejętności rozwiązywania problemów w życiu codziennym, stwarzając im okazje do rozwiązywania problemów w kontrolowanych warunkach. Może to być tak proste, jak poproszenie dzieci o wymyślenie sposobu na ułatwienie lub usprawnienie czegoś (np. posprzątanie pokoju, zrobienie obiadu).
Gry są świetnym sposobem na interaktywną edukację
Ostatecznie gry wideo są świetnym sposobem na odkrywanie nowych tematów i zainteresowań przy jednoczesnym zaangażowaniu w aktywność, która jest zarówno zabawna, jak i wymagająca. Jednak tak jak w przypadku wszystkiego innego, zbyt wiele dostępu do gier może przerodzić się w niebezpieczny nawyk. Zaleca się, aby dzieci grały w gry wideo nie więcej niż dwie godziny dziennie. Rodzice i nauczyciele powinni również monitorować, w jakie gry wideo grają dzieci. Może to być szczególnie ważne dla młodszych dzieci, które mogą nie rozumieć, co widzą lub słyszą w grze.